Rychlý prachy

Jednoduché, rychlé a dostupné půjčky

Rychlý kontakt
739 439 599

Jak se dostat z registru dlužníků

Jak se dostat z registru dlužníků

Dostali jste se do situacie, kdy jste si chtěli nebo potřebovali vzít půjčku, ale řekli Vám, že žádost zamítají z důvodu negativní informace z registru dlužníků? Jste v šoku, nechápete a nevíte jak jste se v registru (ať už jakémkoliv) octli? A už vůbec nevíte, jak z tohoto registru zmizet? I s tímto Vám můžeme pomoci
Člověk se stane dlužníkem velmi snadno. Zapomenete doplatit pár korun a dluh se za pár let naskládá. Aniž by jste o něm cokoliv věděli.
V případě, že pak potřebujete úvěr, banka nebo jiná finanční instituce tuto žádost zamítne, právě díky informacím z registrů. 
Co tedy dělat, abychom se z registrů dostali snadno, elegantně, ale hlavně co nejrychleji?

Jaké registry vůbec existují?

V minulém článku jsme se velmi stručně pobavili o tom, jaké registry existují.
Protože opakování je matka moudrosti, zopakujeme si jaké registry existují.

– BRKI – bankovní registr klientských informací. Jsou v něm vedeny údaje o osobách, které si vzali úvěr, mají (stačí jen zřízený) kontokorent, kreditní kartu anebo jsou na účtu v mínusu (i mimo povolený kontokorent)
– NRKI – nebankovní registr klientských informací. Jsou do něj zaznamenávány zápisy o osobách, které čerpaly úvěr u nebankovních společností
– SOLUS – negativní registr, zájmové sdružení právnických osob, do kterého jsou na základě informací od různých společností zapisováni všichni dlužníci (například i tel. operátoři, poskytovatelé energií apod.)

Kdo se dostane do registru dlužníků?

Do registru SOLUS se dostane zletilá osoba, která dluží nad 500 Kč. Pokud se pouze opozdíte s platbou, nemusíte se bát. V registrech se opožděná platba neobjeví po pár dnech. Nicméně, pokud se platba opozdí více než o měsíc, v registru se pravděpodobně najdete. K automatickému výmazu ale nepomůže ani finanční vyrovnání dluhu (vč. případných úroků) věřiteli. Záznam se v registru SOLUS ukládá na další 3 roky od splacení pohledávky. Navíc pokud se jedná o telekomunikační společnosti, který nebyl prodán vymahačům, záznam se ukládá ještě další rok.
Naproti tomu registry BRKI a NRKI nemají žádnou dolní hranici pro zveřejnění informací o dluhu a dlužníkovi (zjednodušeně se do nich uvádí i “blbá koruna”). Zápis se v těchto registrech ukládá 4 roky.

Jak zažádat o výpis z registru BRKI nebo NRKI?

Formulář žádosti o výpis z bankovního registru získáte na webových stránkách společnosti CBCB, která oba registry provozuje. Pokud vyžadujete údaje z nebankovního, tak pro změnu musíte na web sdružení CNCB. Pro oba si také můžete dojít osobně. Vyhotoví vám jej na počkání za 200 Kč. Pokud byste ale raději volili Českou poštu, budete si muset ještě připočítat peníze za dobírku.

Formulář žádosti o výpis z bankovního registru ke stažení zde
Formulář žádosti o výpis z nebankovního registru ke stažení zde

Jak získat výpis z registru Solus?

Samozřejmě existuje možnost zažádat písemnou žádostí do sídla sdružení Solus (formulář ke stažení zde). Tato možnost s sebou ale nese hned dvě nevýhody. Nejprve musíte nechat úředně ověřit podpis, což pochopitelně není zdarma a tou druhou je samotná cena. Jestliže vše uhradíte předem na účet vyjde Vás to na 200,- Kč. Na 229,- Kč pokud upřednostníte zaslání Českou poštou.
Nicméně existuje i snažší, ale především levnější možnost. Jedná se o žádost prostřednictvím SMS. Přesný tvar SMS a postup najdete na www.smsvypis.cz
Na Google Play i Apple store existuje i aplikace pro chytré telefony Solus – SMS výpis (Android aplikace ke stažení zde a Apple aplikace ke stažení zde)
Na webových stránkách sdružení lze zažádat o jednorázový online výpis (bližší informace na www.solus.cz)

Výmaz z registru dlužníků?

Výmaz z registrů klientských informací NRKI a BRKI nelze provést dříve než po výše zmíněných 4 letech od splacení dluhu. Je důležité si navíc říct, že v BRKI a NRKI nejsou pouze dluhy, které již měly být uhrazeny, ale kompletní morálka splácení. Hlavně pak informace, zda-li jste splátky odváděli včas. Pokud to nebyla úplně pravda, nemůžeme se pak divit, že banky na nás najdou v registrech negativni informace.
U SOLUS to v minulosti bylo možné, nicméně díky aktualizaci zákona o ochraně spotřebitele č. 378/2015 Sb. Takže dnes ani u SOLUS tento výmaz není možné provést po méně než výše zmíěných třech letech.

Registr, kde naopak chcete být zapsáni!

Pochopitelně kromě negativních registrů, existují i pozitivní registry. Dokonce jeden z nich spadá pod Solus. Další je například SID. Do nich se zapisují opět informace o platební morálce, nicméně „jen“ o klientech, kteří své závazky vůči bankám a jiným společnostem plní řádně a včas.
I do nich banky mohou nahlížet, nicméně pro co největší eliminaci úvěrového rizika banku více zajímají negativni registry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *